Co to jest slackline?

Właśnie trafiłeś na najbardziej szczegółowe i aktualne opracowanie, które odpowie na Twoje pytania dotyczące slackline. Co to jest slackline? Czym jest slacklining? Jakie są podstawowe odmiany slackline? Kto to jest slackliner i kim jest highliner? Jakie są taśmy slackline? Jakie są aktualne rekordy slackline i highline? Jak zabezpieczony jest highliner? I na wiele innych pytań też znajdziesz tu odpowiedzi. Jeżeli natomiast interesuje Cię historia slackline, to zapraszamy do osobnego artykułu, w którym opisujemy pochodzenie slacklinera od linoskoczka.

Slackline to szerokie pojęcie i może być rozpatrywane z kilku perspektyw. Poniższe omówienie i podział za punkt wyjścia obrały samą taśmę, jej odmiany i umiejscowienie.

SLACKLINE

Slackline (slacklining – jako czynność) jest zatem aktywnością ruchową wykonywaną na taśmie zawieszonej pomiędzy dwoma punktami w przestrzeni. Ze względu na rodzaj i miejsce zawieszenia taśmy, slackline może być formą rekreacji, dyscypliną sportową, lub elementem procesu rehabilitacji. Polega na utrzymywaniu równowagi, balansowaniu, trawersowaniu lub wykonywaniu tricków na taśmie o szerokości od 2 do 5 cm. Poprawia zdrowie, kondycję i samopoczucie, rozwija kontrolę nad ciałem i umysłem. Z jednej strony pomaga osiągnąć stan skupienia, koncentracji i równowagi psychicznej, z drugiej angażuje i rozwija mięśnie głębokie w ciele. Taśma slackline wykonana jest z tworzywa sztucznego (poliester, nylon lub hybryda tych dwóch). Osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności nazywana jest slacklinerem. Istnieje 6 podstawowych odmian slackline oraz spacenet:

SHORTLINE

Shortline – taśma o długości od kilku do kilkunastu metrów, zawieszona na wysokości od kilku do kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią. Szerokość taśmy to 2,5 – 5 cm. Shortline to idealny slackline dla początkujących, pozwala bowiem w bezpieczny i stosunkowo łatwy sposób opanować podstawy tej dyscypliny oraz pierwsze widowiskowe tricki, tzw. tricki statyczne. To właśnie ten rodzaj taśmy jest podstawowym budulcem Strefy Slackline. Prócz tego krótka taśma ma zastosowanie w niektórych formach rehabilitacji pourazowej oraz w jodze – slackline yoga. /pokaż zdjęcia shortline/

LONGLINE

Longline – taśma o długości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów, zawieszona na wysokości od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów nad ziemią. Szerokość taśmy longline to 2 – 2,5 cm. Aktualny rekord długości przejścia longline wynosi 713 metrów (Lucas Giovanni Moreira, 15.12.2021 r.) Longline to zazwyczaj kolejny, drugi po shortline, poziom trudności w edukacji slacklinera. Prócz chodzenia po taśmie pozwala na wykonywanie niektórych tricków dynamicznych. Longline i shortline to najczęściej spotykane odmiany slackline, które można zaobserwować w miejskich parkach i skwerach. Obydwie odmiany wykonywane są bez zabezpieczeń slacklinera. /pokaż zdjęcia longline/

TRICKLINE

Trickline – taśma o długości od kilkunastu do ponad 30 metrów i szerokości 5 cm. Napięcie taśmy trickline jest największe ze wszystkich odmian slackline, co powoduje, że taśma ta zachowuje się jak trampolina. Wybija slacklinera zwanego tu również tricklinerem wysoko w powietrze, umożliwiając mu wykonywanie różnych tricków i akrobacji. Jest to bardzo widowiskowa dyscyplina, a każda ewolucja może być punktowana, przez co trickline jest również konkurencją sportową. Trickline może być rozwieszany nad ziemią, wtedy potrzebuje miękkiego podłoża (materace lub piasek), nad wodą lub na wysokości. Na wysokości może być uprawiany jak highline, z zabezpieczeniem w formie leasha lub bez zabezpieczenia bezpośredniego, w formie siatki rozpiętej pod taśmą. Ostatnio popularne stało się rozwieszanie dwóch lub więcej taśm trickline obok siebie, co umożliwia tricklinerowi transfery, z jednej taśmy na drugą, lub występ kilku tricklinerów jednocześnie i synchronicznie wykonywanie tricków. /pokaż zdjęcia trickline/

RODEOLINE

Rodeoline – bardzo luźno zawieszona taśma, na wysokości od kilku do kilkudziesięciu metrów, gdzie środek taśmy znajduje się kilka centymetrów nad ziemią. Szerokość taśmy do rodeoline to 2 – 2,5 cm. Taśma rodeoline zazwyczaj nie służy do przemieszczania się. Slackliner najczęściej znajduje się w środkowej części taśmy i kołysze się jak wahadło, powodując coraz większe wychylenia taśmy. Ciało slacklinera przy największej amplitudzie potrafi być ułożone nawet równolegle do podłoża. Jest to bardzo dynamiczna i wysiłkowa odmiana slackline. Rodeoline jest też najprostszą taśma do montażu w domu. /pokaż zdjęcia rodeoline/

HIGHLINE

Highline – taśma o długości od kilkunastu metrów do kilku kilometrów, zawieszona na wysokości od kilkunastu do kilkuset metrów (lub nawet wyżej). Szerokość taśmy highline to 1,9 – 2,5 cm. Ze względu na wysokość, długość highline jest ograniczona zasadzie tylko ilością posiadanego sprzętu oraz warunkami atmosferycznymi. Aktualny rekord długości przejścia highline wynosi 2710 m (30.07-14.08.2022 r.; Arthur Lefebvre, Augustin Moinat, Benoît Brume, Julien Roux, Joseph Premoselli, Mattis Reisner, Mia Noblet i Tania Monier).

Highlining jest spacerem w przestrzeni, gdzie slackliner zwany tu również highlinerem jest zabezpieczony przed upadkiem z wysokości na ziemię. Podstawowe zabezpieczenie to: 1) Backup – taśma lub lina, która jest zawieszana pod taśmą główną, na wypadek jej zerwania i posiada osobne mocowania; 2) Ring – obręcz obejmująca taśmę główną i backup; 3) Leash – lina łącząca ring z uprzężą highlinera. Osoba zajmująca się montażem i zawieszaniem taśmy highline to tzw. rigger (od ang. rigging – montaż konstrukcji). Jest to skomplikowana i bardzo odpowiedzialna dziedzina wiedzy.

Z uwagi na swą specyfikę, highline jest trudniejszą odmianą slackline od swoich naziemnych sióstr z kilku względów. Po pierwsze brak tu punktu odniesienia, jakim jest ziemia, co utrudnia utrzymanie równowagi. Po drugie wymiar emocjonalny – adrenalina, lęk przestrzeni i lęk wysokości zaburzają koncentrację i powodują spięcie mięśni, co przekłada się bezpośrednio na drżenie taśmy. Po trzecie należy tu opanować dwie nowe techniki, tj. technika wejścia na taśmę po upadku na leash oraz technikę wstawania z taśmy bez pomocy podłoża.

Highline jest bardzo widowiskową odmianą slackline i często towarzyszy wszelkiego rodzaju pokazom i eventom. Rozwój technik wytwarzania (elastyczność), zawieszania (bezpieczeństwo) i napinania (sprężystość) taśm dał highlinerowi wręcz nieograniczone możliwości w kombinacji tricków dynamicznych, co spowodowało, że od niedawna stał się on dyscypliną sportową – highline freestyle. Prócz highline freestyle istnieje kilka rodzajów i odmian highline /zobacz zdjęcia highline/:

Midline – niski highline, przeważnie do kilkunastu metrów wysokości;

Urban highline – highline w warunkach miejskich. Aktualny rekord to 350 metrów (Mia Noblet i Friedrich Kühne, 08.09.2019 r.);

Speedline – to szybkościowa forma rywalizacji na highline. Zazwyczaj są to dwie równolegle zawieszone taśmy. Wygrywa slackliner który pierwszy przejdzie swoją taśmę. W innej formie jest to jedna taśma i liczony jest czas przejścia. Pierwsze mistrzostwa świata w speedline odbyły się 15-17.07.2022 r. w LAAX w Szwajcarii. Złoty medal zdobył Benoît Brume z Francji.

Highline Freestyle – najbardziej widowiskowa forma highline. Polega na robieniu tricków, ewolucji i serii ewolucji (tzw. combo) przy dużym, czasem kilkumetrowym, bunsie taśmy góra-dół. Kiedy taśma zabiera highlinera w górę, jego ciało jest odciążone, co pozwala na prawie nieograniczone kombinacje tricków. Pierwsze mistrzostwa świata w highlinefreestyle odbyły się 15-17.07.2022 r. w LAAX w Szwajcarii. Złote medale zdobyli Louise Lenoble z Francji i Davis Hermes ze Stanów Zjednoczonych.

Highline tandem – trawersowanie taśmy highline w parach. Uczestnicy stoją do siebie przodem i trzymają się za ręce (jak w tańcu). Aktualny rekord 568 m (poprzedni rekord 335 m). (Tania Monier, Tijmen van Dieren, 25.03.2024 r.)

Highline rumble – sprawnościowa forma rywalizacji. Dwóch slacklinerów wchodzi na jedną taśmę highline i wygrywa ten, który pierwszy strąci drugiego z taśmy. Zabawa ta jest również bardzo popularna na krótkich taśmach slackline shortline.

Blindfold – highline bez użyci zmysłu wzroku. Aktualny rekord to 1712 m mężczyzn (Alexander Schulz, 30.11.2021 r.) i 489 m kobiet (Erika Sedlacek de Almeida, 26.09.2022 r.)

Free solo – highline bez zabezpieczeń. Aktualny rekord to 300 metrów (Philippe Soubies, 06.01.2021 r).

Monocykl highline – Aktualny rekord 105 metrów (Gabriel Camolesi, 18.03.2023)

Bezwzględna wysokość highline – W highline ustanawiane są też rekordy przejścia taśmy na wysokości. Bezwzględną wysokość zawieszenia taśmy liczymy od poziomu morza. Rekord męski: 6 880 m n.p.m., ustanowił Matías Grez, 21.12.2022 r., na wulkanie Nevados Ojos del Salado, w Andach, na granicy Chile i Argentyny. Rekord kobiecy: 5 250 m n.p.m., ustanowiła Miriam Campoleoni, 31.08.2021 r., na lodowcu Chachacomani, w górach Cordillera Real, w Andach Środkowych, w zachodniej Boliwii.

Względna wysokość highline – czyli wysokość liczona bezpośrednio do ziemi pod stopami. Tu znowu pojawia się Alexander Schulz, który 01.12.2022 r. przeszedł 15 metrów taśmy, zawieszonej pomiędzy dwoma balonami, na wysokości 2 230 metrów nad ziemią.

WATERLINE

Waterline – taśma o długości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów, zawieszona na wysokości od kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów nad powierzchnią wody. Szerokość taśmy waterline to 2 – 2,5 cm. Aktualny rekord długości przejścia waterline wynosi 750 metrów (Samuel Volery i Lukas Irmler, 29.04.2017 r.). Waterline jest stosunkowo trudną odmianą slackline ze względu na fakt, iż ruch wody zaburza percepcję postrzegania pionu. Typowy waterline uprawiany jest bez zabezpieczeń, nisko nad powierzchnią wody. Częstokroć, na skutek ugięcia elastycznej taśmy, w środkowej części waterline slackliner zanurza się mniej lub bardziej w wodę. W przypadku dłuższych waterline taśma musi być zawieszone wyżej, czasem nawet na kilkunastu metrach wysokości. Slackliner jest wtedy zabezpieczony tak samo, jak w omawianym wyżej highline. Ten rodzaj waterline nazywany jest również midwaterline lub midline waterline. /zobacz zdjęcia waterline/

SPACENET

Spacenet – nie jest odmianą slackline, ale konstrukcją złożoną z kilku taśm slackline i siatki pośrodku. Siatka pleciona jest najczęściej z kolorowych lin i sznurków. Może się na niej zmieścić od kilku do kilkunastu osób jednocześnie, w zależności od wielkości i wytrzymałości spacenetu. Jest to zarazem ulubione miejsce odpoczynku i relaksacji slacklinera. Jeżeli spacenet zawieszony jest wysoko, na taśmach highline, można się do niego dostać jedynie trawersując jedną z taśm. /zobacz zdjęcia spacenet/

m