Highline – taśma o długości od kilkunastu metrów do kilku kilometrów, zawieszona na wysokości od kilkunastu do kilkuset metrów (lub nawet wyżej). Szerokość taśmy highline to 2- 2,5 cm. Ze względu na wysokość, długość highline jest ograniczona zasadzie tylko ilością posiadanego sprzętu oraz warunkami atmosferycznymi. Aktualny rekord długości przejścia highline wynosi 2,13 km ( Friedi Kühne, Lukas Irmler, Quirin Herterich and Ruben Langer, 4-6.07.2021r.).
Highlining jest spacerem w przestrzeni, gdzie slackliner zwany tu również highlinerem jest zabezpieczony przed upadkiem z wysokości na ziemię. Podstawowe zabezpieczenie to: 1) Backup – taśma lub lina, która jest zawieszana pod taśmą główną, na wypadek jej zerwania i posiada osobne mocowania; 2) Ring – obręcz obejmująca taśmę główną i backup; 3) Leash – lina łącząca ring z uprzężą highlinera. Osoba zajmująca się montażem i zawieszaniem taśmy highline to tzw. rigger (od ang. rigging – montaż konstrukcji). Jest to skomplikowana i bardzo odpowiedzialna dziedzina wiedzy.
Z uwagi na swą specyfikę, highline jest trudniejszą odmianą slackline od swoich naziemnych sióstr z kilku względów. Po pierwsze brak tu punktu odniesienia, jakim jest ziemia, co utrudnia utrzymanie równowagi. Po drugie wymiar emocjonalny – adrenalina, lęk przestrzeni i lęk wysokości zaburzają koncentrację i powodują spięcie mięśni, co przekłada się bezpośrednio na drżenie taśmy. Po trzecie należy tu opanować dwie nowe techniki, tj. technika wejścia na taśmę po upadku na leash oraz technikę wstawania z taśmy bez pomocy podłoża.
Highline jest bardzo widowiskową odmianą slackline i często towarzyszy wszelkiego rodzaju pokazom i eventom. Rozwój technik wytwarzania (elastyczność), zawieszania (bezpieczeństwo) i napinania (sprężystość) taśm dał highlinerowi wręcz nieograniczone możliwości w kombinacji tricków dynamicznych, co spowodowało, że od niedawna stał się on dyscypliną sportową – highline freestyle. Prócz highline freestyle istnieje kilka rodzajów i odmian highline:
Midline – niski highline, przeważnie do kilkunastu metrów wysokości;
Urban highline – highline w warunkach miejskich. Aktualny rekord to 350 metrów (Mia Noblet i Friedrich Kühne, 08.09.2019 r.);
Speedline – to szybkościowa forma rywalizacji na highline. Zazwyczaj są to dwie równolegle zawieszone taśmy. Wygrywa slackliner który pierwszy przejdzie swoją taśmę. W innej formie jest to jedna taśma i liczony jest czas przejścia.
Highline rumble – sprawnościowa forma rywalizacji. Dwóch slacklinerów wchodzi na jedną taśmę highline i wygrywa ten, który pierwszy strąci drugiego z taśmy.
Blindfold – highline bez użyci zmysłu wzroku. Aktualny rekord to 1 kilometr (Friedi Kühne, 12.04.2019 r.).
Free solo – highline bez zabezpieczeń. Aktualny rekord to 300 metrów (Philippe Soubies, 06.01.2021 r).