Przejdź do treści
Strona główna » Blog » „Jaki kraj taka slackjoginka” S01E01 – Twoja najważniejsza noga

„Jaki kraj taka slackjoginka” S01E01 – Twoja najważniejsza noga

Pozycja Buddy / The Buddha Pose / Sukhasana

Odcinek pilotażowy mamy za sobą. Dziękuję serdecznie za zainteresowanie. Dzięki temu ładnie się sprzedał i Netflix sypną monetą na całą serię. Patrząc na tytuł dzisiejszego epizodu, to wyświetlają nas jednocześnie w Polsce, w krajach anglojęzycznych i chyba w Indiach. Jest to więc wymierny sukces całej naszej ekipy. Za co też ekipie dziękuję. Dodatkowo, sam już nie wiem od którego sponsora, dostaliśmy od wczoraj godzinkę dłużej z dnia. Tu też jesteśmy wdzięczni i dlatego dzisiaj postanowiliśmy sobie posiedzieć. Spokojnie i wygodnie posiedzieć na taśmie. I tak sobie właśnie siedząc, powoli zaczniemy.
 
Ta asanka najzwyczajniej w świecie musiała pójść na pierwszy ogień. Bo najłatwiejsza, bo łatwiejsza niż stanie na taśmie, bo będzie przydatna nie tylko do jogi… A zaczynając pisać ten tekst, zorientowałem się, że prawidłowo dochodząc do finalnej pozycji Buddy, przechodzimy przez dwie fundamentalne dla całego slackline pozycje siedzące. Zaraz potem sprawdziłem to od razu empirycznie, bo należę do tych pomyleńców, którzy mają taśmę rozpiętą na stałe, w domu. No i nie uroiło mi się to spostrzeżenie, więc znowu trochę się rozpiszę.
 

Noga wiodąca

Czy wiesz, która z Twoich nóg jest tzw. nogą wiodącą? Wiodącą, czyli trzymasz ją z przodu, ślizgając się na ślizgawce, jeżdżąc na deskorolce lub snowboardzie. Jeśli nie wiesz, stań na baczność, zamknij oczy i poproś ziomka, żeby lekko popchną Cię w plecy. Twoja noga wiodąca to ta, która uratuje Twoją facjatę przed spotkaniem gleby. Masz to. Jedziemy dalej.

Pozycja siedząca

Stań bokiem przy taśmie. Tak, żeby Twoje biodro od strony nogi wiodącej, kolano lub łydka (w zależności od wysokości taśmy), dotykało taśmy. Usiądź na taśmie w taki sposób, w jaki kiedyś jeździły konno damy, trzymając obydwie nogi z jednej strony siodła. Taśma powinna przechodzić pod udem nogi wiodącej i pośladkiem drugiej nogi. Jeżeli taśmę masz rozpiętą wysoko, noga wiodąca może nie dotykać ziemi i sobie dyndać.

Jesteś w podstawowej pozycji siedzącej dla kilku odmian slackline, tj. trickline, longline i highline. Ależ Ty masz progres!

Asana Buddy

Teraz wystarczy, że przełożysz swoją nogę wiodącą nad taśmą. Masz slackline między nogami, a ciało ustawione mniej więcej wzdłuż linii taśmy (jak zerkasz w dół, to widzisz ją gdzieś między cyckami, nie koniecznie w samym środku). Zapamiętaj ten stan. Jesteś w pozycji wyjściowej do wstawania na wysokich taśmach, czyli kiedy Twoje nogi nie będą już miały kontaktu z ziemią.

Jeżeli siedzisz teraz radosny, trzymając taśmę pomiędzy pośladkami i delektujesz się jej powolnym wrzynaniem w głąb Twojego odwróconego centrum wszechświata – jesteś masochistą i nie zrozumieliśmy się dobrze. Taśmę powinieneś mieć pod pośladkiem (nogi niewiodącej).

Kolejny krok to ułożenie pierwszej nogi na taśmie. Zaczynasz od tej nogi, która finalnie będzie bliżej ciała. Nogę wiodącą zostawiasz na ziemi, dla utrzymania równowagi. Na koniec balansujesz rękami i powoli dokładasz nogę wiodącą. Prostujesz plecy, otwierasz klatkę piersiową, kolana kierujesz bardziej na zewnątrz i ku ziemi (czyli bardziej do ziemi niż ten amator na zdjęciu). Oddychasz spokojnie. Jeżeli czujesz się pewnie w pozycji, możesz spróbować zamknąć oczy, złączyć ręce jak do modlitwy lub położyć je na kolach. Uwierz mi, szczególnie ta ostatnia niepozorna czynność sprawiała, iż miałem kontakt z glebą kilka razy.

Oczami ekspertki

Poniżej w linku profesjonalna slackline yoginka Andrea pokaże i wytłumaczy pozycję Buddy, a także płynne przejście w dwie kolejne asany (filmik 1:57 min więc nie zdążysz zasnąć). Dobrej zabawy.

A ze mną widzisz się za tydzień w pozycji Wojownika I. Nawet nie staraj się tego zapamiętać, reklamy na Netflixie będą Ci przypominać codziennie. /Mi$