Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Alternatywne sposoby montażu taśm slackline. Slackline bez drzew 2.0

Alternatywne sposoby montażu taśm slackline. Slackline bez drzew 2.0

No i stało się, byliśmy przygotowani, ale nie do końca. Nie do końca, bo to był event Biegnij Warszawo, którego początek i koniec odbywał się na stadionie Legii. Tam też miała powstać strefa slackline… a murawa na Legii jest podgrzewana. Czyli nie wbijesz szpileczki, kotwy, czy czegokolwiek nie wbijesz, bo uszkodzisz skomplikowany i na pewno drogi system grzewczy znajdujący się pod trawką. Co więcej, żeby tłum nie pogniótł trawkowych ździebełeczek i nie zniszczył murawy, cała została zabudowana plastikową podłogą. No i co teraz? Jak zrobić montaż taśm slackline, kiedy nie ma drzew i nie można użyć kotew? Jak przygotować takie stanowiska? No i wtedy Paweł…

Jak zrobić montaż taśm slackline bez drzew i bez kotew?

No i wiadomo, że nie kto inny jak Paweł wpadł na pomysł, że można taśmy z jednej strony zamontować do jakichś tam mauzerów. Druga strona była ograna w postaci masywnego ogrodzenia. No i jak on mnie mówił przez telefon, że od tych mauzerów zrobimy stanowiska, to ja zrobiłem szybki research głowy, co ja wiem o mauzerach. Coś na pewno wiedziałem. Coś gdzieś było… Mam to??? Niestety było to w filmie Pasikowskiego „Psy”, kiedy Franc Maurer wylądował na przesłuchaniu komisji weryfikacyjnej:

„Panie Maurer, co pan zrobił w sprawie kapitana Nowakowskiego, usiłującego w 1980 roku założyć wolne związki zawodowe w resorcie? Maurer: Odstrzeliłem mu łeb z mausera 7,8 mm”.

Czyli to raczej nie ten mauzer. Odgrzebywanie w pamięci nie pomogło, musiałem Pawła dopytać. Mauzer jest więc plastikowym pojemnikiem na wodę. Dzięki właśnie tej zapojemniczonej wodzie można osiągnąć satysfakcjonujący ciężar, który będzie w stanie utrzymać różne rzeczy. Odpowiednio dociążony mauzer może również służyć za stanowisko dla taśmy slackline. Mauzer jak wygląda, teraz każdy widzi…

Nie było jednak tak prosto, jakby się mogło wydawać.

Stanowiska dla taśm slackline na mauzerach: Biegnij Warszawo 2022

Mieliśmy do dyspozycji 4 mauzery, po 600 l wody każdy. Zrobiliśmy z nich 2 stanowiska, czyli każde stanowisko o wadze 1 tona 200 kilogramów w przybliżeniu. Jedno ze stanowisk miało taśmy slackline zamontowane w ten sposób, że mniej więcej równoważyły się siły i napięcia. Od drugiego stanowiska natomiast taśmy odchodziły tylko w dwóch, nieprzeciwległych, kierunkach. W sumie na 2 stanowiskach z mauzerami wykonaliśmy montaż 9 taśm slackline, w tym wypadku taśm shortline.

Montaż taśm slackline na mauzerach 1
Montaż taśm slackline na mauzerach 2

Jak widać na załączonych obrazkach, mauzerowe stanowiska przybrano później w pomarańczowe barwy głównego sponsora eventu. I wszystko niby pięknie, tylko na ziemi był plastik, a mauzery miały plastikowe podstawy. I nawet w wypadku taśm shortline, które nie generują takich napięć jak taśmy trickline, czy longline, mauzery zaczęły nam się po tych plastikach przesuwać. Gdyby stały na trawie, wszystko byłoby ok — stwierdził Paweł. No ale nie stały i trzeba było na gwałt zwiększyć tarcie. Optymalnym byłoby w tej sytuacji posiadać coś z gumy, np. wycieraczki samochodowe, ale nie mieliśmy akurat takowych pod ręką. Organizator udostępnił nam za to wykładziny, na których postawiliśmy mauzery. I te, wespół z blaszkami, które Paweł pozakładał w szczeliny podłogi, poradziły sobie z utrzymaniem stanowisk na miejscach.

Trochę więc było kombinatoryki i akrobatyki wózków widłowych, ale wszystko udało się szczęśliwie doprowadzić do końca. Nie da się ukryć, że zamontowane na mauzerach taśmy sprawił uczestnikom wiele radości. My za to mieliśmy kolejne doświadczenie i ze swej strony możemy polecić ten rodzaj stanowisk… A jak będziesz miał problem z jakimkolwiek montażem, hmmm… my mamy Pawła, a Ty? 😉